”FIZMIX Eksperiments” ir Latvenergo koncerna erudīcijas konkurss 8. un 9. klašu skolēniem

Latvenergo koncerns skolēnu erudīcijas konkursu ”FIZMIX Eksperiments” rīko vairāk nekā 20 gadus pēc kārtas. Konkursa galvenais mērķis ir izglītot skolēnus par drošu un efektīvu elektroenerģijas lietošanu sadzīvē, kā arī veicināt jauniešu profesionālo orientāciju, mudinot padziļināti apgūt fiziku.

Konkursa laikā jaunieši komandas skolotāja-konsultanta vadībā padziļināti apgūst fiziku, meklējot teorijas  praktisko pielietojumu. Dalībnieki risina atraktīvus uzdevumus, ko sagatavojuši eksperti, paši konkursanti, kā arī sabiedrībā zināmi un talantīgi cilvēki. Pēc vairāku mēnešu aktīvas dalības "Fizmix Eksperimentā" un fizikas mācīšanās, konkursa noslēgumā jaunieši spēj atrisināt praktiskus, sarežģītus un āķīgus uzdevumus – sākot ar orientēšanos pirmajos elektroenerģijas atklājumos dabā līdz pat mūsdienīgākajiem teleskopiem un GPS satelītiem. Klātienes kārtās konkursa dalībniekiem ir iespēja tikties un saņemt padomus no mentoriem, tādiem pieredzējušiem fiziķiem, kā Latvijas Universitātes (LU) rektora Mārča Auziņa, Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Enerģētikas un elektrotehnikas fakultātes dekāna Oskara Krieva un RTU Industriālās elektronikas un elektrotehnikas institūta vadošā pētnieka Pētera Apses-Apsīša.

Sacensība risinās visas Latvijas mērogā, lai noskaidrotu labākās komandas no Rīgas, Kurzemes, Vidzemes, Zemgales, Latgales reģiona, kā arī Rīgas pilsētas. Konkursa atkases kārta notiek mājaslapā, kur skolēni risina 30 ekspertu sagatavotus dažādas grūtības pakāpes uzdevumus . Pēc neklātienes kārtas katra reģiona desmit labākās komandas tiekas finālā. Konkursa uzvarētāji saņem galveno balvu - dalību  izzinošā un izglītojošā vasaras nometnē, kas īpaši organizēta konkursa "FIZMIX Eksperiments" dalībniekiem. 

Arī līdzjutēji aktīvi līdzdarbojas, ne tikai atbalstot savas favorītkomandas, bet arī piedaloties konkursos sociālajos tīklos, kur atbildēšana uz fizikas jautājumiem palīdz atsvaidzināt zināšanas un iegūt balvas.  

Konkursa pastāvēšanas laikā ”FIZMIX Eksperiments” bijis pazīstams kā  "Eksperiments", "eXperiments", "Vatiņš", "Voltiņš" un "Kam gaišāka galva?". Laikam ritot, mainījies konkursa nosaukums, bet nemainīga palikusi dalībnieku erudīcija, azarts un vēlme iegūt jaunas zināšanas.

ZINĀT IR STILĪGI!