Fotogrāfijas autors: Ilgonis Vilks
Par pilnu Saules aptumsumu sauc situāciju, kad, skatoties no Zemes, Mēness pilnībā aizsedz Saules disku – diena uz brīdi pārvēršas par nakti. Šāda parādība notiek vidēji reizi 1,5 gados, taču pilnu Saules aptumsumu var novērot tikai ļoti šaurā joslā, tāpēc ne pirmo reizi no Latvijas tika organizēta neliela "aptumsuma mednieku" grupa, kuri 2. jūlijā plkst. 16:38 atradās Čīlē – mazajā zemes pleķītī, kurā šoreiz bija novērojams pilns Saules aptumsums.
Fotogrāfijas autors: Ilgonis Vilks
Kartē kustīgais gaiši zilais aplis iezīmē vietas, no kurienes redzams daļējs Saules aptumsums, taču mazais melnais punktiņš apļa vidū norāda uz apgabalu, kur redzams pilns Saules aptumsums. Ja vien neatrodies uz kuģa Klusajā okeānā, vienīgā iespēja ieraudzīt Saules aptumsuma pilno fāzi neilgi pirms saulrieta ir Dienvidamerika.
Viens no aptumsuma mednieku grupas dalībniekiem astronoms Ilgonis Vilks apgalvo, ka ceļotāji Saules aptumsumu vēroja savam priekam, un vienīgā palīgierīce, kas nepieciešama, ir aptumsuma brilles. Pilnās aptumsuma fāzes vērošanai gan daži ņēma talkā arī binokli un šo mirkli iemūžināja arī fotogrāfijās.
Fotogrāfijas autors: Ilgonis Vilks
Saules aptumsuma vērošana bija tikai maza daļa no 20 dienu garā ceļojuma Čīlē, jo tika apskatītas arī La Siljas un Paranala observatorijas. Paranala observatorijā atrodas viens no lielākajiem teleskopiem Pasaulē – Very Large Telescope , ko veido četru teleskopu komplekss, kur katras ierīces diametrs ir 8 metri.
Fotogrāfijas autors: Ilgonis Vilks
Ceļotāji nokļuva arī līdz Monturaki meteorīta krāterim, kura diametrs ir 500 m.
Fotogrāfijas autors: Ilgonis Vilks
Paldies par informāciju un fotogrāfijām Ilgonim Vilkam. Vairāk par ceļojumu var lasīt ŠEIT.