Sadaļā par inerci tika noskaidrots, ka masa ir ķermeņa inerces mērs. Ja ķermenim ir lielāka masa, to ir grūtāk iekustināt un paātrināt, vai arī tieši otrādi - nobremzēt un apstādināt. Ja ķermenis atrodas rotācijas kustībā, tad tāda gadījumā inerce vairs nav atkarīga tikai no kermeņa masas, bet arī no attāluma līdz rotācijas asij. Lai aprakstītu rotējoša ķermeņa inerci, izmanto inerces momentu. Ja masas punkts kustas pa riņķa līniju, tad inerces momentu aprēķina I=mR2, kur
m - masa, kg
R - riņķa līnijas rādiuss, m
Par masas punktu, kas rotē ap noteiktu centru, var uzskatīt nelielu ķermeni, kas tiek griezt tievā saitē (1. att.).

1. att. Inerces momenta aprēķināšana
Ja ķermeni nevar uzskatīt par masas punktu, tad dažādi ķermeņa punkti atrodas dažādos attālumos no rotācija ass. Lai iegūtu šāda ķermeņa inerces momentu, ir jāsaskaita visu ķermeņa punktu inerces momenti, piemēram, Zemei (2. att.) visi ķermeņa punkti neatrodas vienāda attāluma no rotācijas ass. Tādēļ lai iegūtu kopējo inerces momentu, ir jāsaskaita kopā visu ķermeņa punktu inerces momenti.

2. att. Zemes rotācija
Inerces momentu var aprēķināt arī patvaļīgas formas ķermenim, tomēr ja ķermenim ir regulāra forma, tad inerces momentu var izteikt ar vienkāršām formulām, kurā ietilps ierasti ķermeņa parametri (3. att.).

3. att. Dažādu regulāru ķermeņu inerces momenti
3. attēlā arī redzams, ka viena un tā paša ķermeņa inerces moments var būt atkarīgs no rotācijas ass izvēles. To var sajust, izmantojot slotas kātu. Ja mēs slotu kātu grozam pa gareno asi, tad visa masa atrodas tuvu rotācijas asij un šādu darbību veikt ir samērā viegli (4. att. a). Savukārt, ja mēs paņemam kātu aiz viena gala un griežam ap to, tad griezt ir daudz grūtāk (4. att. b), jo masa šādā gadījumā atrodas tālāk no rotācijas ass un ķermeni raksturo lielāks inerces moments.

4. att. Slotas kāta griešana ap dažādām asīm
Inerces momenta īpašības izmanto dažādu transporta līdzekļu dzinējos, lai padarītu to darbību vienmērīgāku, proti, dzinēja vienā galā ir piemontēts liels, apaļs un smags spara rats, kuram ir liels inerces moments (5. att.). Sadegot degvielai, motorā enerģija roda tikai noteiktos laika brīžos, nevis nepārtraukti, tādēļ spara rata lielais inereces moments nodrošina enerģijas uzkrāšanu un vienmērīgu atdošanu tajos brīžos, kad motorā enerģija nerodas.

5. att. Dzinēja spararats
Ar inerces momentu ir jārēķinās arī dejojot. Kad deju pāris griežas, tad pāra inerces moments ir atkarīgs no attāluma starp deju partneriem. Jo mazāks ir šis attālums, jo inerces moments ir mazāks, līdz ar to ir vieglāk iegriezties. Ja dejas laikā deju partneris cenšās piekļauties pēc iespējas tuvāk savai deju partnerei, tas var liecināt par vēlmi kārtīgi izgriezties dejas laikā (6. att.). Protams, mērķi var būt arī citi.

6. att. Deju partnere griezienā
Vēl viens moments fizikā ir impulsa moments L. Atšķirība no iepriekšējiem momentiem, šajā gadījumā momenta lielumu aprēķina L=mvR=pR, kur
m - masa, kg
v - kustības ātrums, m/s
R - attālums no rotācijas ass, m
p - impulss, kg·m/s
Ja ir zināms ķermeņa inerces moments I un rotācijas leņķiskais ātrums ω, tad otrs veids kā aprēķināt impulsa momentu ir L=Iω. Šīs pēdējās izteiksmes dēļ impulsa momentu dēvē arī par leņķisko momentu. Ja impulss ir vērsts pret pulksteņa rādītāja virzienu, tad impulsa moments ir vērsts augšup, pretējā gadījuma impulsa momenta vērsums ir uz leju (7. att.).

7. att. Impulsa momenta aprēķināšana un virziena noteikšana
Rotējoši ķermeņi ir pakļauti impulsa momenta nezūdamības likumam: ja ķermenis rotē un uz to nedarbojas spēka moments, tad impulsa moments nemainās jeb L=Iω=const. Par impulsa nezūdamību var pārliecināties, izmantojot rotējošu platformu (8. att.). Ja cilvēks ar izstieptām rokā iegriežas uz rotējošas platformas (8. att. a), tad tam piemīt noteikts inerces moments I un rotācijas leņķiskais ātrums ω. Piekļaujot rokas klāt (8. att. b), samazinās I, līdz ar to pēc impulsa momenta L nezūdamības likuma ir jāpalielinās rotācijas leņķiskajam ātrumam ω, ko arī šajā gadījumā var novērot. Daiļslidošanas trikos arī tiek izmantots impulsa momenta saglabāšanās likums. Kad, piemēram, daiļslidotāja veic kādu rotācijas kustību, tad vispirms iegriešanās tiek veikta ar izstieptām rokām, pēc tam rokas tiek piekļautas, lai iegūtu lielāku rotācijas ātrumu. Noskaties video!

8. att. Kārlis uz rotējošas platformas
Zemes griešanās ap savu asi un no tās izrietošā dienas un nakts maiņa ir ierasta lieta mūsu dzīvēs. Un izrādās, ka Zemes griešanās arī ir saistīta ar impulsa momenta nezūdamības likumu. Kad Saules sistēma, kurā atrodas mūsu Zeme, bija vēl tikai veidošanās stadīja, tā sastāvēja no rotējoša gāzu un putekļu mākoņa (9. att.), kuru raksturoja noteikts impulsa moments. Kad vēlāk no šiem putekļiem sāka veidoties lieli sablīvējumi - planētas, tad, lai saglabātos impulsa moments, arī planētai bija jārotē.

9. att. Saules sistēmas veidošanās