Klapeirona – Mendeļejeva vienādojums, ko dēvē par ideālas gāzes stāvokļa vienādojumu, apraksta sakarību starp gāzes parametriem  (1. att.)

1.att. Klapeirona – Mendeļejeva vienādojums jeb ideālas gāzes stāvokļa vienādojums 

Dabā un tehnikā norisinās procesi, kuros kāds no gāzes parametriem – spiediens, tilpums vai temperatūra – nemainās. Šādus procesus, ja gāzes masa paliek nemainīga, sauc par izoparamteriskiem procesiem (2. att.). Apskata trīs izoparametriskus procesus:

1) izotermisks (nemainās temperatūra T);

2) izobārisks (nemainās spiediens p);

3) izohorisks (nemainās tilpums V).

2.att. a) izotermisks, b) izobārisks un c) izohorisks process

Ja kāda procesa laikā nemainās temperatūra, tad to sauc par izotermisku procesu. Šādā procesā reizinājums pV ir konstants. Tas nozīmē: ja palielinās spiediens, tad samazinās tilpums, un otrādi. Šo procesu apraksta Boila – Mariota likums. Tā grafiskais attēlojums p-V koordinātās redzams 3. att.

3.att. Izotermiska procesa grafisks attēlojums p-V koordinātās

Par izobārisku sauc procesu, kurā nemainās sistēmas spiediens. Šādā procesā tilpums ir tieši proporcionāls temperatūrai, kas redzams arī procesa grafiskajā attēlojumā (4. att.). Šo likumu sauc arī par Gē Lisaka likumu.  

4.att. Izobāriska procesa grafisks attēlojums V-T koordinātu sistēmā

Ja procesa laikā nemainās tilpums, tad šo procesu dēvē par izohorisku. To apraksta Šarla likums, kas nosaka: ja V = const, arī attiecība p : T ir konstanta, līdz ar to iegūstama sakarība, kas skatāma 5. att.

5.att. Izohoriska procesa grafisks attēlojums p - T koordinātu sistēmās

Cik liels ir ideālas gāzes spiediens uz trauka sienām, ja temperatūra ir vienāda ar absolūto nulli?

0 Pa
1 atm
bezgalīgs
3,14 atm