Siltumpārnese un fāžu pārējas

Siltuma pārneses veidi

Ja pastāv temperatūru starpība, notiek siltumenerģijas pārnese no vietas ar augstāku temperatūru uz vietu ar zemāku temperatūru. Kādēļ tā, tuvāk aplūkosim nodaļā ''Siltuma pārnese un otrais termodinamikas likums''.

Ķermeņa aukstākās daļas iekšējā enerģija, un, līdz ar to, arī temperatūra pieaug. Siltākās daļas iekšējā enerģija un temperatūra samazinās. 

Šis process turpinās, kamēr temperatūra kļūst vienāda – iestājas termiskais līdzsvars.

Pastāv trīs siltuma pārneses veidi:  

  • Siltumvadīšana
  • Konvekcija
  • Siltumstarojums

1.att. Siltuma pārneses veidi

Siltumvadīšana – veids, kādā notiek siltuma pārnese cietās vielās (daudz mazākā mērā – arī šķidrumos un gāzēs). Siltuma enerģija pāriet no vienas (siltākās) ķermeņa daļas uz citu (aukstāko) vai no viena ķermeņa uz citu, tiem tieši saskaroties.

Konvekcija – veids, kādā notiek siltumenerģijas pārnese šķidrumos un gāzēs. Ja šķidrums vai gāze sasilst, tas izplešas, kļūst mazāk blīvs un ceļas augšup. Aukstāks, blīvāks šķidrums vai gāze nogrimst, ieņemot uzpeldējušā, siltākā vietu – veidojas konvekcijas plūsmas. Konvekciju tuvāk aplūkosim arī nodaļā ''Konvekcija''.

Siltumstarojums – siltumenerģijas pārnese no siltākas vietas uz aukstāku bez vides līdzdalības šajā procesā. Atšķirībā no citiem siltuma pārneses veidiem tas var notikt caur vakuumu. Siltuma izplatīšanās notiek starojuma (elektromagnētisko viļņu) veidā no sakarsēta ķermeņa uz visām pusēm – daļu šīs enerģijas cits ķermenis var absorbēt un sasilt.
Siltumstarojumu tuvāk aplūkosim arī nodaļā ''Siltuma starojums''.
 

Video par siltuma pārneses veidiem.