Baloni piekarināti pie sviras, kas atbalstīta vidū. Kad piepūstie baloni ir līdzsvarā, uz katru no tiem darbojas četri spēki: virzienā uz leju darbojas balona apvalka smaguma spēks →F1 un balonā esošā gaisa smaguma spēks →F2. Virzienā uz augšu darbojas auklas sastiepuma spēks →F4 un Arhimēda spēks →F3. Tā kā baloni piestiprināti vienādā attālumā no atbalsta un svira atrodas līdzsvarā, tad uz katru no baloniem darbojošie spēki ir līdzsvarā →F1+→F2=→F3+→F4.

Pēc gaisa izplūšanas no balona X, uz to darbojas tikai diega elastības spēks →F4, kas kompensē smaguma spēku →F1 (skatīt attēlu). Pēc gaisa izplūšanas no balona X, uz balonu Y turpina darboties balona apvalka smaguma spēks →F1, balonā esošā gaisa smaguma spēks →F2, Arhimēda spēks →F3, kā arī diega sastiepuma spēks →F∗4. Spēki, kas darbojas uz Y balonu atrodas līdzsvarā: →F1+→F2=→F3+→F∗4.

Tālāk salīdzina spēku F2 un F3 moduļus.
Balonā esošā gaisa smaguma spēku F2 nosaka pēc formulas F2=miekšg, kur miekš – balonā esošā gaisa masa, g – brīvās krišanas paātrinājums. Balonā esošā gaisa masa saistīta ar balona tilpumu un tajā esošā gaisa blīvumu: miekš=ρiekšV. Tādēļ balonā esošo gaisu darbojas smaguma spēks F2=ρiekšgV.
Arhimēda spēku F3 nosaka pēc formulas F3=ρārpusgV, kur ρārpus – ārpus balona esošā gaisa blīvums.
Balonā atrodas saspiests gaiss, tāpēc ρiekš>ρārpus un F2>F3.
Spēks F∗4 ir lielāks nekā spēks F4. Tādēļ var secināt (skatīt attēlu), ka balons Y stiprāk deformē auklu nekā balons X jeb balons Y ar gaisu ir smagāks nekā balons X bez gaisa.
Atbilde: svaru līdzsvars tiks izjaukts un labās puses balons Y atradīsies zemāk nekā balons X.