Jau sadaļā par elektromagnētisko indukciju pieskārāmies jautājumam par maiņstrāvas ģeneratoru. Ja starp pastāvīga magnēta poliem griež vada rāmīti, tad starp rāmīša vada galiem inducējas mainīgas vērtības EDS (1. att.). EDS lielums E ir atkarīgs no magnētiskās plūsmas izmaiņas rāmīti. Plūsmas lielums rāmītī  ir atkarīgs no tā, kādā leņķī rāmīša plakne ir pret magnētiskā lauka līnijām: Φ = BScosα, kur

Φ - magnētiskā plūsma, Wb,

B - magnētiskā lauka indukcija, T,

S - rāmīša laukums, m2,

α - leņķis starp magnētiskā lauka līnijām un rāmīša normāles vektoru (1. att.).

Magnētiskā plūsma un līdz ar to arī magnētiskās plūsmas izmaiņa vienmērīgas rāmīša rotācijas gadījumā ir atkarīga no cosα, tādēļ, griežot rāmīti, inducētais EDS uzvedas uz mata tā kā kosinusa (cos) funkcija (1. att.).

Apskaties animāciju par maiņsprieguma ģeneratoru!

1.att. Maiņstrāvas iegūšana

Maiņstrāvu raksturo periods T, kas ir vienāds ar laika momentu, kur fizikālā lieluma izmaiņas veic vienu pilnu vērtību ciklu (2. att.), savukārt maiņstrāvas frekvence ν ir apgrieztais lielums periodam: ν = 1 : T. Maiņstrāvas frekvence norāda, cik reizes vienas sekundes laikā nosvārstās maiņstrāvas spriegums un strāvas stiprums (2. att.). Maiņstrāvas periodu T mēra sekundēs, bet frekvenci ν - hercos. Viena perioda laikā maiņstrāva divas reizes sasniedz maksimālo strāvas stiprumu Imun spriegumu Um(2. att.), tomēr, lai aprēķinātu strāvas paveikto darbu, šīs vērtības lietot nevar. Tā vietā ir jālieto strāvas stipruma un sprieguma vidējās kvadrātiskās jeb efektīvās vērtības Uef = Um : (√2) unIef = Im : (√2), kas ir √2 reizes mazākas nekā maksimālās vērtības (2. att.). Efektīvā vērtība norāda apskatītajai maiņstrāvai līdzvērtīgas līdzstrāvas parametru vērtības, ar kurām tiktu paveikts tieši tāds pats darba apjoms. 

Aplūko DZM materiālu par šo tēmu!

2.att. Maiņstrāvas raksturlielumi

Maiņstrāva tiek izmantota elektroenerģijas pārvadei no elektrostacijas līdz patērētājam. Lai šo procesu padarītu pēc iespējas efektīvāku, tiek izmantota nevis viena maiņstrāvas fāze, bet veselas trīs. Katrā no šīm fāzēm maiņstrāvas sprieguma svārstības ir nobīdītas laikā attiecībā pret citām fāzēm (3. att.). To sauc par trīsfāžu maiņspriegumu, un elektrostacijās ģeneratori uzbūvēti tā, lai tie ražotu šādas konfigurācijas maiņstrāvu. 

3.att. Trīsfāžu maiņstrāva

Elektroenerģijas pārvadē ir ļoti svarīgi, lai elektrība līdz patērētājiem nonāktu ar pēc iespējas mazākiem zudumiem, kas rodas pārvades līniju aktīvās elektriskās pretestības dēļ. Lai samazinātu zudumus, tiek paaugstināts maiņstrāvas spriegums, izmantojot transformatorus (4. att.). Transformatora galvenās sastāvdaļas ir feromagnētiska serde, kurā ir ieslēgta magnētiskā lauka plūsma, un divi tinumi, kas atrodas ap serdi (4. att. a). Tinumu, kuram pieslēdz pārveidojamo maiņstrāvu, sauc par primāro tinumu, bet pārveidotā strāva veidojas sekundārajā tinumā. Transformatora raksturlielums ir transformācijas koeficients k = N1 : N2, kur N1un N2ir primārā un sekundārā tinuma vijumu skaits. Ja primārajam tinumam ir pieslēgta maiņstrāva ar spriegumu U1, tad sekundārajā tinumā veidojas maiņstrāva ar spriegumu U2 = U1 : k = U1N2 : N1. Piemēram, ja pie primārajiem 100 vijumiem tiek pieslēgta maiņstrāva ar spiegumu U1 = 2 V, tad 400 vijumu sekundārajā tinumā veidojas maiņstrāva ar spriegumu U2 = 8 V (4. att. b). 

Apskaties DZM materiālu par transformatoru!

4.att. Maiņstrāvas transformators

Ar ko maiņstrāva atšķiras no līdzstrāvas?

Ar mainīgu strāvas plūšanas virzienu
Ar mainīgu strāvas stipruma vērtību
Ar mainīgu strāvas sprieguma vērtību
Visas iepriekš minētās atbildes ir pareizas