Lai iegūtu izteiksmi spoles induktivitātes atrašanai, jāizmanto sakarība spoles magnētiskā lauka indukcijas noteikšanai: B = μμ0I · N : l, kur
B- spoles magnētiskā lauka indukcija, T,
μ- spoles serdes relatīvā magnētiskā caurlaidība,
μ0- magnētiskā konstante,
I- caur spoli plūstošās strāvas stiprums, A,
N- spoles tinumu skaits,
l- spoles garums, m.
Ja spole sastāv no viena vijuma (1. att. a), tad magnētiskā lauka plūsma caur šo vijumu ir Φ0 = BS, kur S ir spoles šķērsgriezuma laukums (m2). Ja spoles vijumu skaits tiek palielināts (1. att. b), tad palielinās arī magnētiskā plūsma, jo magnētiskais lauks caurvij visus spoles tinumus, līdz ar to izteiksmē Φ = BS kā laukums S ir jāņem visu vijumu kopējais laukums. Ja spolei ir N vijumi, tad kopējais vijumu laukums ir NS un kopējā plūsma Φ = BNS. Ievietojot B vietā spoles magnētiskā lauka indukcijas izteiksmi, iegūst Φ = μμ0I · N2S : l. Izmantojot 1. solī apskatīto formulu Φ = LI, var izteikt induktivitāti L = Φ : I. Aizstājot Φ ar magnētiskā lauka plūsmu caur spoli, iegūst spoles induktivitāti L = μμ0N2S : l.

1.att. Spoles induktivitāte
Spoles tinumus var uztīt tā, ka daļa no tinumiem ir vīti vienā virzienā, bet daļa pretējā virzienā. Šādu spoli sauc par bifilāru spoli. Atšķirība no parastās spoles ir tā, ka pretēji vītos tinumos magnētiskā plūsma ir vērsta pretējos virzienos, līdz ar to šīs plūsmas viena otru nodzēš. Tādēļ bifilārai spolei, kurai vienā virzienā tinumu skaits ir N1, bet otrā virzienā N2 (2. att. a), indukcijas aprēķinam jālieto izteiksme L = μμ0(N1-N2)2S : l. Ja N1 = N2, tad spoles induktivitāte ir 0 (2. att. b). Ja kāda strāvas kontūra induktivitāte nav nulle, tad šis kontūrs “pretojas” strāvas izmaiņām. Šī “pretošanās” rada nevēlamus efektus dažādās elektroniskās ierīcēs, tādēļ šādās ierīcēs, piemēram, regulējamos strāvas avotos, ar kuriem var mainīt strāvas spriegumu vai stiprumu, lieto bifilāras spoles, kurām L = 0.

2.att. Spoles induktivitāte
Ja spoli izliec riņķveida formā, tad iegūst toroidālu spoli (3. att.). Šādu spoli ir grūtāk izveidot, bet tai ir daudz priekšrocību. Piemēram, parastajai spolei magnētiskais lauks ir galvenokārt koncentrēts spoles centrālajā daļā, bet spoles galos magnētiskais lauks izkļūst apkārtējā vidē (1. soļa 1. att), bet toroidālai spolei tādu galu īsti nav, tādēļ magnētiskais lauks cirkulē tikai pa toroīda centrālo daļu (3. att.). Tas nozīmē, ka šādas spoles ar savu lauku mazāk ietekmē citas tuvumā esošas elektronikas komponentes. Toroidālas spoles lieto telekomunikācijā, medicīnas iekārtu un audio tehnikā, piemēram, dažādu veidu pastiprinātājos. Toroidālai spoles indukcijas aptuvenu vērtību var iegūt, izmantojot izteiksmi L ≈ μμ0(N)2S : (2πr), kur r ir toroīda rādiuss (3. att.).

3.att. Torodiāla spole
Spoles induktivitātes dēļ, pieslēdzot to līdzstrāvas avotam, strāva spolē pieaug lēnām, nevis uzreiz sasniedz maksimālo vērtību (4. att.). Šo pakāpenisko strāvas pieaugumu nodrošina indukcijas elektrodzinējspēks E, kas darbojas pretēji strāvas izmaiņai. Sadaļā par elektriskā lauka potenciālu tika noskaidrots, ka elektriskā lauka veiktais darbs ir vienāds ar lādiņa un potenciālu starpības reizinājumu. Šajā gadījumā potenciālu starpība ir pašindukcijas EDS E, bet darba darītājs ir strāvas avots. Strāvas palielināšanas procesā strāvas avots pastrādā darbu A = Eq, kur
E- pašindukcijas EDS, V
q- lādiņš, C
No elektriskās strāvas stipruma definīcijas I = q : Δt, var izteikt lādiņu q = IΔt un ievietot strāvas avota padarītā darba izteiksmē A = EIΔt. Izmantojot elektromagnētiskās indukcijas likumu E = ΔΦ : Δt, padarītā darba izteiksmi var pārveidot par A = ΔΦIΔt : Δt = ΔΦI. Ja magnētiskā plūsma pieaug no nulles līdz Φ, tad ΔΦ = Φ. Strāva ir izmainījusies no 0 līdz I, tāpēc kā strāvas vērtību ņemsim vidējo vērtību strāvas izmaiņas procesā, kas ir I : 2. Gala rezultātā strāvas avota padarītais darbs A = ΦI : 2 un tas ir vienāds ar magnētiskā lauka enerģiju W, kas uzkrājas spolē, tādēļ W = ΦI : 2. Tālāk var izmantot magnētiskās plūsmas izteiksmi Φ = LI, lai izteiktu L = Φ : I. Ievietojot šo iegūtajā spoles magnētiskā lauka enerģijas W izteiksmē, iegūst 1. solī apskatīto formulu W = LI2 : 2.

4.att. Strāvas stipruma pieaugums spolē, kas pieslēgta strāvas avotam