Zemūdene pudelē
Situācijas apraksts
Kuģi un zemūdenes ir daudz smagāki nekā tie priekšmeti, kurus esam raduši redzēt grimstam, un tomēr gan kuģi, gan zemūdenes spēj peldēt. Zemūdenei no kuģa ir viena acīmredzama atšķirība: ja kuģis nonāk zem ūdens, tas vairs nespēj uzpeldēt, bet zemūdene spēj. Interesanti, kā notiek zemūdenes ieniršana un izniršana?
Pētāmā problēma
Kā zemūdenes lielums un ūdens sāļums ietekmē tās spēju iegrimt?
Darba piederumi
Divas vienādas 1,5 l vai 2 l caurspīdīgas PET pudeles, kokteiļa salmiņi, plastilīns, apelsīna miza, ūdens un sāls.
Darba gaita
1. No kokteiļa salmiņa un plastilīna izveido pludiņu, kurš spēj turēties virs ūdens un kuram apakšējais gals ir vaļējs. Izveidotā pludiņa spēju peldēt pārbaudi jebkurā ūdens tilpnē. Izveido 3 dažāda garuma pludiņus!
2. Pudeli piepildi gandrīz pilnu ar ūdeni un ievieto tajā pludiņu. Pudeli aizskrūvē ar korķi.
3. Saspied pudeli tik stingri, līdz pludiņš sāk grimt. Pēc tam samazini spiedienu un novēro, kā kustas pludiņš.
4. Izpēti, kā pludiņa garums ietekmē spēju nogrimt un uzpeldēt vienā un tajā pašā pudelē!
5. Otrā pudelē ielej tikpat daudz ūdens, cik pirmajā, iepriekš izšķīdinot tajā sāli proporcijā 100 – 150 g sāls uz litru ūdens. Tad pudelē ievieto pludiņu un atkārto eksperimentu. Kā sāls ietekmē pludiņa spēju peldēt? Kā sāls ietekmē spēku, ar kuru jāsaspiež pudele, līdz pludiņš sāk grimt?
6. No apelsīna mizas izgriez figūru, kas atgādina mazu laiviņu. Ieliec to pudelē ar tīru ūdeni un atkārto eksperimentu. Izskaidro, kāpēc pludiņi un apelsīna miza grimst, kad pudele tiek saspiesta!
Skaties video:
Pārbaudi savas zināšanas un aizpildi testu par atvasinātajiem spēkiem ŠEIT