Galda lampa no zīmuļa
Situācijas apraksts
Kvēlspuldze bija viens no ļoti vērtīgiem izgudrojumiem, kas cilvēcei deva jaunas iespējas. Bet pavisam nesen kvēlspuldzes pārstāja ražot, jo tās nav energoefektīvas. Kvēlspuldze mazāk nekā 10% no visas patērētās enerģijas pārvērš gaismā, bet pārējo enerģiju pārvērš siltumā. Tādēļ 20 W energoefektīvā spuldze spēj spīdēt tik pat spoži kā 100 W kvēlspuldze. Šoreiz tu vari iejusties Edisona lomā un izveidot pats savu kvēlspuldzi no mājās esošiem materiāliem.
Pētāmā problēma
No kādas cietības un kāda diametra grafīta stienīša var izveidot spuldzi ar visspožāko kvēli?
Darba piederumi
Dažādas cietības un dažāda diametra grafīta stienīši, kas ir zīmuļa serdeņi, 2 sulas glāzes, 2 saspraudes vai salocītas alumīnija folijas strēmelītes, savienotājvadi, ~12 V sprieguma avots.
Darba gaita
1. Vienu sulas glāzi apgriez kājām gaisā un izmanto kā lampas pamati. Pie glāzes sāniem ar līmlentli piestiprini iztaisnotas saspraudes vai salocītas alumīnija folija strēmelītes. Augšējos saspraudes galos piestiprini grafīta stienīti. Var izmantot zīmulī ieliekamos tievos grafīta stienīšus vai arī uzmanīgi ar naža palīdzību izņemt grafīta stienīšus no zīmuļa.
Kvēlspuldzes uzbūves shēma
2. Pie saspraudēm piestiprina 2 savienotājvadus, kurus tālāk pievieno sprieguma avotam.
3. Lampas darbināšanai ir vajadzīgs sprieguma avots ar spriegumu no ~12 V. Sprieguma avotu var izveidot no atsevišķām baterijām vai arī izmantot akumulatorus no dažādām mājsaimniecības ierīcēm, piemēram, urbja. Labāk ir ieteicams izmantot akumulatorus, jo tie spēj radīt lielāku strāvas stiprumu un tādēļ arī ātrāk iekvēlināt grafīta stienīti.
4. Pie grafīta stienīša piestiprinātos vadus pievieno sprieguma avotam un pārbaudi, vai grafīta stienītis sāk kvēlot. Vajadzības gadījuma pārbaudi kontaktus starp grafītu, saspraudēm un vadiem. Esi uzmanīgs – pat ja grafīta stienītis nesāk kvēlot, tas var ievērojami sakarst un apdedzināt roku, ja tam pieskaras! Tuvinot roku stienītim no augšas, tu sajutīsi siltu gaisu, ja stienītis ir karsts.
5. Ja grafīta stienītis karsējot sāk kūpēt, tad to tuprini karsēt, līdz tas pārstāj kūpēt, jo no grafīta iztvaiko parafīns.
6. Otru glāzi izmanto kā lampas kupolu. To arī apgriez otrādi, cieši novieto virs pirmās glāzes, lai grafīta stienītis būtu ieslēgts starp abām glāzēm. Spraugu starp abām glāzēm aizlīmē ar līmlenti. Pēc aizlīmēšanas izveido nelielu caurumiņu, pa kuru var izlīdzināties spiediens, jo gaiss izplešas, kad sakarst.
7. Izveidoto konstrukciju atkal pieslēdz pie strāvas avota un izbaudi paštaisītās spuldzes gaismu!
8. Nomaini citu grafīta stienīti un pārbaudi, vai rezultāts ir labāks.
Domā un dari pats!
Kādēļ ir vajadzīga otra glāze kā lampas kupols? Pārbaudi praktiski, kas notiek ar grafītu, ja noņem nost lampas kupolu un turpina grafītu kvēlināt.
No kādas cietības zīmuļa grafīta sanāk visspožākā spuldze? Kā grafīta stienīša diametrs ietekmē spuldzes spožumu?