Kuģis ar gaisa spilvenu

Situācijas apraksts

Kuģis ar  gaisa spilvenu atšķiras no pārējiem virszemes un ūdens transportlīdzekļiem ar to, ka tam nav tiešas saskares ar virsmu, pa kuru tas pārvietojas. Kuģis ar gaisa spilvenu burtiski lido pa gaisu jeb levitē apmēram 2 – 6 cm virs atbalsta virsmas. Kuģa virzību uz priekšu traucē tikai gaisa pretestība, bet virsma, virs kuras tas atrodas, kustību ietekmē ļoti maz vai pat neietekmē nemaz, tādēļ šis kuģis ir visurbraucējs, jo ar to var pārvietoties gan virs dziļa, gan sekla ūdens, virs zemes vai purvainas vietas. Mūsdienās šo kuģi izmanto dažādas glābēju vienības, lai piekļūtu tādām vietām, kur citi transportlīdzekļi nespēj piekļūt. Interesanti, kā kuģa konstrukcija ietekmē tā celtspēju?

Pētāmā problēma

Kā kuģa ar gaisa spilvenu konstrukcija ietekmē tā celtspēju?

Darba piederumi

~ 10 V strāvas avots, divi 5 V ventilatori, piemēram, tie, kas domāti datora dzesēšanai, vadi, knaibles, lodāmurs ar lodalvu, taisnstūrveida gofrētā kartona plāksne, nazis, vairāki  plāni polietilēna maisiņi un līmlente.

Darba gaita

Izveido kuģi ar gaisa spilvenu pēc shēmas atbilstoši norādījumiem.

Gaisa kuģa uzbūves princips

 

1. Izveido ~10 V strāvas avotu no tev pieejamām baterijām (slēdz tās gan virknē, gan paralēli).

2. Izveidoto strāvas avotu un abus ventilatorus saslēdz paralēli un pārbaudi, vai sprieguma avots rada pietiekami lielu strāvu, lai darbinātu abus ventilatorus. Vajadzības gadījumā pilnveido savu strāvas avotu, lai tas radītu pietiekami lielu strāvu.

3. Izveido slēdzi, lai vajadzības gadījumā varētu atslēgt vai noslēgt elektrisko ķēdi starp ventilatoriem un strāvas avotu.

4. Kartona plāksnē netālu no abām tālākām malām izgriez 2 caurumus, caur kuriem plūdīs gaiss no ventilatoriem, katru savā pusē. Piestiprini ventilatorus un strāvas avotu pie kartona plāksnes!

5. No plāniem polietilēna maisiņiem izveido „gaisa spilvenu”. Polietilēna maisiņa gabalus pievieno pie kartona plāksnes augšējās malas un savieno savā starpā ar līmlenti tā, lai izveidotos telpa, kurā var uzkrāties gaiss. Gaisa spilvena apakšējai daļa ir jābūt vaļējai, lai iepūstais gaiss varētu izplūst ārā.

6. Pirms palaišanas gaisa spilvens ir tukšs un apakšējās daļas atverei ir jāatrodas tieši zem kartona plāksnes.

7. Iedarbini kuģi un pārbaudi, vai tas spēj pacelt pats sevi. Pārbaudi, cik lielu kravu kuģis spēj pārvietot.

Domā un dari pats!

Izvirzi hipotēzi, kas varētu ietekmēt kuģa kravnesību? Pārbaudi savu hipotēzi praktiski.

Nofilmē savu darba procesu, iegūtos rezultātus un secinājumus!

Izveidoto video nosauc kugisargaisaspilvenu_vards.uzvards un nosūti uz info@fizmix.lv

vai

fotografē savu darba procesu un iegūtos rezultātus! Izveido Word dokumentu, kurā ievieto labākos attēlus ar skaidrojumiem, apraksti darbā iegūtos rezultātus un secinājumus.

Izveidoto rakstu nosauc kugisargaisaspilvenu_moneta_vards.uzvards, nosūti uz info@fizmix.lv un iegūsti 50 punktus!