Mikroskops
Situācijas apraksts
Bioloģijas stundā Inesei ļoti patika vērot dažādus paraugus mikroskopā. Diemžēl skolotāja reti ļāva izmatot miroskopu ārpus stundām un vēl jo mazākas cerības bija dabūt atļauju iznest mikroskopu ārā pļavā. Nesen Inese uzzināja kā ir iespējams izveidot paštaisītu mikroskopu, kur viena no sastāvdaļām ir viedtālrunis. Tagad viņa var pētīt dažādus paraugus jebkurā vietā un laikā, kad vien pati vēlas. Vai mājas apstākļos izdosies izveidot mikroskopu, kurš dos iespēju saskatīt augu šūnas tieši tāpat kā skolā?
Pētāmā problēma
Cik lielu palielinājumu var iegūt ar mājās veidotu mikroskopu?
Darba piederumi
trīs ~20 cm garas skrūves vai skrūvstieņi, 6 uzgriežņi, 3 spārnuzgriežņi, koka vai finiera plāksne pamatnei vismaz 12cmx12cm, 2 organiskā stikla plāksnītesvismaz 11x11 cm un 7x11cm, neliels organiskā stikla plāksnītes gabals, kuru izmantos kā priekšmetstikliņu (kā organisko stiklu var izmantot CD vai DVD vāciņus), lāzerrādāmkociņš, mazs spožs lukturis, urbis, lineāls, marķieris, knaiblītes, līmlenta, matadata, mobilais telefons ar kameru
Darba gaita
1. Jebkuram lāzerrādāmkociņam gaismas savākšanai tiek izmantotas tādas pašas lēcas, kā mikroskopam. Uzmanīgi atskrūvē lāzerarādāmkociņu un izņem tajā esošās 2 lēcas.
2. Iestiprini vienu no lēcam starp matadatas kājiņām un ar līmlentas palīdzību piestiprini to priekšā mobilā telefona kamerai.
3. Ja ieslēdz telefonu fotografešanas režīmā, tad iegūst izplūdušu attēlu. Pievienojot kamerai lēcu, izmainās lēcu sistēmas fokusa attālums, tādēļ skaidru attēlu ir iespējams iegūt apmēram 10 cm attālumā no kameras lēcas. Vari pamēģināt apskatīt kādu sīku priekšmetu lielā palielinājumā, bet visdrīzāk roku trīcēšana traucēs iegūt skaidru attēlu. Papildus ir jāizveido mikroskopa statīvs ar papildus apgaismojumu.
4. Mikroskopa pamatnei izmanto koka vai finiera plāksni. Plāknses vietā var izveidot kontrukciju no atsevišķiem mazākiem dēlīšiem. Uz koka plāksnes atzīmē 3 punktus, kuros tiks veikti urbumi un iestiprinātas skrūves. Divus punktus atzīmē stūros pie vienas malas apmēram 2 cm attālumā no tās. Attālumam starp urbumiem ir jābūt vismaz nedaudz lielākam nekā mobilā telefona platums. Trešo urbumu atzīmē pie pretējās malas pa vidu (skat. attēlu). Tā mala, kur ir atzīmēti 2 urbumi, būs mikroskopa priekšpuse, un tā mala kur ir atzīmēts 1 urbums būs mikroskopa aizmugure. Pēc šiem punktiem atzīmē arī urbšanas vietas uz organiskā stikla plāksnēm.
5. Koka plāksnē veic papildus liela diametra urbumu, kurā varēs ievietot izvēlēto lukturi. Urbumu veic pa vidu starp divām atzīmētajām urbuma vietām mirkroskopa priekšpusē.
5. Plāksnē izurb 3 atbilstoša diametra caurumus, ievieto urbumos visas 3 skrūves un piestiprini tās pie plāksnes ar uzgriežņiem.
6. Izurb caurumus arī organiskā stikla plāksnēs. Mazākajā plāksnē būs 2 urbumi, bet lielākajā plāksnē 3 urbumi. Mirkroskopa priekšpusē uz 2 skrūvēm uzskrūvē spārnuzgriežņus un novieto uz tām mazāko organiskā stikla plāksni.
7. Lielākajā organiskā stikla plāksnē izurbj papildus urbumu pie mikroskopa priekšējās malas tā, lai tieši virs urbuma varētu novietot mobilā telefona kameru (skat. attēlu). Urbuma diametram ir jābūt tik lielam, lai tajā varētu iestiprināt otru lāzerrādāmkociņa lēcu. Lēcu iestiprina organiskā stikla plāksnē.
8. Uz visām skrūvēm uzskrūvē uzgiežņus un novieto uz tiem lielāko organiskā stikla plāksnes.
Mikroskopa shēma
9. Sāc izpēti ar nelielu priekšmetu apskati, piemēra, monētām, augu lapām, cukura graudiņu u.c. Paraugu novieto uz apakšējās organiskā stikla plāksnītes. Ja paraugs ir ar reljefu, kā, piemēram, auga lapa, tad tam virsū novieto priekšmetstikliņu. Zem parauga novieto ieslēgtu lukturi tam paredzētajā urbumā. Uz aušējās organiskā stikla plāksnes novieto mobilo telefonu ar ieslēgtu fotografešanas režīmu un piestiprināto lēcu. Mobilo telefonu novieto tā, lai telefona kamera atrastos tieši virs abām lēcām.
10. Sākotnēji attēls visticamāk būs miglains, tādēļ apakšējo organiskā stikla plāksnīti ir jāpārvieto uz augšu vai leju skrūvējot uzgriežņus, uz kuriem tā turas, līdz attēls kļūst skaidrs.
11. Izmēģini, ko tu novērosi, ja pētīsi - augu lapas, tīra un netīra ūdens pilienu, matu, augsnes paraugu, sāls kristālus u.c. mājās atrodamus smalkus paraugus!
Domā un dari pats!
Cik tālu ir jānovieto organiskā stikla plāksnītes viena no otras, lai iegūtu skaidru attēlu?
Nomainot citas lēcas iegūst mikroskopu ar citādu palielinājumu. Izmēģini citas lēcas un pārbaudi kā mainās attēla palielinājums un organiskā stikla plākšņu novietojums.
Nofilmē procesu un iegūto rezultātu!