Varavīksnes iegūšana

Situācijas apraksts

17. gadsimtā vienlaikus ar daudziem citiem eksperimentiem I. Ņūtons veica eksperimentus ar gaismu. Slavenākais eksperiments bija baltās gaismas sadalīšana krāsu spektrā, to laižot cauri stikla prizmai. Kā vēl Ņūtons varētu balto gaismu sadalīt spektrā, ja viņam nebūtu pieejama stikla prizma?

Pētāmā problēma:

Kā baltā gaisma sadalās spektrā ūdenī?

Darba piederumi

trauks ar ūdeni, spogulis, necaurspīdīga līmlente, plastilīns, balta vai gaiša virsma, baltas gaismas avots (Saule un lukturītis).

Darba gaita

1.   Eksperimentu ir vēlams veikt, izmantojot spožu gaismas avotu, lai varavīksne veidotos pēc iespējas spilgtāka. Ja kā gaismas avotu izmanto Sauli, tad eksperimentu vēlams veikt rīta pusē vai vakarā, lai Saules gaisma kristu pret ūdens virsmu pēc iespējas slīpāk. Ja kā gaismas avotu izmanto lukturīti, tad eksperimentu ir vēlams veikt tumšā telpā.

2.   Uz plakanas virsmas novieto trauku ar ūdeni. Vēlams, lai ūdens līmenis būtu tuvs trauka malai.

3.   Traukā slīpi iegremdē spoguli tā, lai viena spoguļa mala būtu pie trauka dibena, bet otra ārpus ūdens. Nepieciešamības gadījumā nostiprināšanai izmanto plastilīnu.

4.   Pirms eksperimenta izņem spoguli no ūdens un aizlīmē spoguļa apakšējo daļu ar necaurspīdīgu līmlenti tā, lai, iegremdējot spoguli atkal ūdenī, būtu redzama 1 – 2 cm plata spoguļa mala zem ūdens līmeņa.

5.   Trauku ar spoguli pagriez tā, lai uz spoguli kristu gaisma no izvēlētā gaismas avota.

6.   Maini spoguļa slīpumu ūdenī un gaismas krišanas leņķi pret ūdens virsmu, ja gaismas avots ir lukturis, kamēr veidojas varavīksne. Novieto balto virsmu vietā, kur veidojas varavīksne. Nepieciešamības gadījumā maini attālumu no trauka ar spoguli līdz baltajai virsmai.

7.  Atrodi, kā ir jānovieto spogulis un jāvirza gaisma, lai iegūtu viskošāko varavīksni!

8.   Izmēģini iegūt varavīksni gan ar lukturi, gan ar Saules gaismu. Salīdzini iegūtās varavīksnes!

9.   Pieraksti novērojumus un nobildē vai nofilmē iegūtos rezultātus.

Skaties video: 

Pārbaudi savas zināšanas:

aizpildi testu par eksperimentu vēsturi ŠEIT!  

un testu par mērīšanas kļūdām ŠEIT!