Saules pulkstenis
Situācijas apraksts
Dodoties uz pludmali peldēties, Matīss nolēma, ka neņems līdzi neko lieku. Arī pulksteni un telefonu viņš atstāja mājās, aizbildinoties, ka Saule pateiks priekšā, cik ir pulkstenis. Puisis bija dzirdējis, ka, iespraužot zemē mietiņu, Saules mestā ēna ļaus noteikt precīzu laiku. Taču, kad viņš to izdarīja pludmalē, Matīss apjuka –kā pareizi jānovēro pulkstenis, lai nekļūdītos?
Pētāmā problēma
Vai ar Saules pulksteni var noteikt laiku tikpat precīzi kā ar rokas pulksteni?
Darba piederumi
Biezs kartons vai plastmasa, šķēres, lineāls, transportieris, pildspalva, kompass, pulkstenis
Darba gaita
Saules pulksteņa detaļu shēma
1. Izgriez taisnleņķa trijstūri, kura šaurākais leņķis atbilst platuma grādiem Latvijā (Rīgā 56,87 grādi). Šis leņķis ir nozīmīgs, lai saules pulksteņa ciparnīcu varētu novietot precīzi pret Sauli.
2. Kartona vai plastmasas taisntūrī izgriez pusapli, kas būs Saules pulksteņa pamatne.
3. Uz pusapļa atzīmē 13 vienādas iedaļas:vidū iekrāso iedaļu 12, pa labi no tās vērtības no 1 līdz 6 un pa kreisi – no 11 līdz 6 atpakaļ ejošā secībā.
4. Izgrieztajā trijstūrī apmēram 2 cm no taisnā leņķa novelc perpendikulu pret hipotenūzu un atzīmē līniju. Vietā, kur līnija saskaras ar taisnā leņķa kateti, izveido iegriezumu, kas ļaus savienot Saules pulksteņa pamatni ar šo trijstūri.
5. Savieno abas detaļas un novieto tā, lai trijstūra šaurais leņķis būtu vērsts pret ziemeļiem. Savienojot ievēro, lai trijstūra hipotenūza būtu vienā augstumā ar pamatnes malu! Pretējā gadījumā Saules pulkstenis darbosies nepilnīgi.
6. Tagad vari nolasīt laiku no izveidotā Saules pulksteņa! Salīdzini, vai tas sakrīt ar rokas pulksteņa uzrādīto laiku!
Domā un dari pats!
Kāpēc svarīgi ievērot platuma grādus valstij, kurā Saules pulksteni izmanto?
Skaties video