Kompass
Situācijas apraksts
Kompass ir sens, bet ļoti nozīmīgs instruments, kurš tika izgudrots pirms mūsu ēras, veicot dabas novērojumus. Pirmo kompasu izgatavoja Ķīnā ap 200 g. p. m. ē. Tā laika vērīgie pētnieki pamanīja, ka tērauda adatu var magnetizēt, to berzējot pret magnētiskajiem iežiem. Vēlāk atklāja, ka šāda adata, brīvi pakarināta gaisā, vienmēr norāda Ziemeļu – Dienvidu virzienu. Lai arī mūsdienās civilizācija pārsvarā izmanto GPS vai citu satelītu sistēmu, tomēr vietās, kur elektrība nav pieejama, kompasam vēl joprojām ir liela nozīme.
Pētāmā problēma
Kā izveidot kompasu mājas apstākļos?
Darba piederumi
Adata, korķis, nazis, magnēts, krūze, kompass.
Darba gaita
1. Magnetizē adatu ar magnētu, vienmērīgi velkot vienu magnēta malu pāri adatai vienā virzienā vairākas reizes.
2. Ar nazi nogriez apmēram 5 –10 mm biezu koķa gabalu.
3. Magnetizēto adatu izdur cauri korķim.
4. Uzmanīgi ielej krūzē ūdeni tā, lai ūdens līmenis paceltos virs krūzes malām. Neuztraucies, ūdens virsmas spraiguma dēļ ūdens nepārtecēs tām pāri.
5. Eksperimentā izmantoto magnētu novieto tālāk no eksperimenta vietas, lai tas neietekmē eksperimenta rezultātus.
6. Novieto adatu ar korķi uz ūdens virsmas krūzes vidū un pagaidi, līdz adata pārstāj griezties. Novieto netālu no krūzes kompasu un pārbaudi, vai adata un kompasa magnētadata rāda vienādi.
7. Ar nemagnētisku priekšmetu, piemēram, koka zariņu pagriez adatu citā virzienā un pārbaudi, vai adata atkal nostāsies Ziemeļu – Dienvidu virzienā.
8. Ja ārā ir vējš, kurš ietekmē kompasa rādījumu, tad kompasu pārklāj ar stikla trauku.
Skaties video