Sadursmju modelēšana
Situācijas apraksts
Braukt mašīnā nepiesprādzējoties ir neapdomīga rīcība. Daudzi autobraucēji izliekas, ka nezina, cik ļoti bīstami ir braukt nepiesprādzējoties, jo jebkura trieciena laikā darbojas inerce. Kad mašīna trieciena laikā strauji maina kustības ātrumu, tad autovadītājs un pasažieri inerces dēļ turpina kustēties iepriekšējā kustības ātrumā. Šādā situācijā tikai drošības josta spēj pasargāt cilvēku no ļoti nopietnām traumām, jo gaisa spilvens neiedarbojas katrā triecienā.
Pētāma problēma
Kā modelēt inerci autoavārijas laikā?
Darba piederumi
Eksperimenta veikšanai būs vajadzīga jēla ola, papīra dvieļi un paša veidota mašīna. Mašīnas būvēšanai būs vajadzīgas šķēres, līmlente, karstā līme, urbis un nazis, kartona vai putuplasta plāksne, olu kārba, 4 PET pudeļu korķīši, 2 koka irbulīši, 2 kokteiļa salmiņi, kā arī jebkuri citi pašu izvēlēti materiāli.
Darba gaita
Mašīna sastāv no 2 sastāvdaļām: korpusa un ritošās daļas. Mašīnas korpusu veido no kartona, putuplasta vai koka plāksnes, olu kārbas, gumijas un karstās līmes. Mašīnas ritošajai daļai izmanto 4 PET pudeļu korķīšus, 2 koka irbulīšus, 2 kokteiļa salmiņus. Mašīnas būvēšanas gaitā vajadzēs šķēres, līmlenti, karsto līmi, urbi un nazi.
1. No kartona plāksnes izgriez taisnstūri 10 x 20 cm, kas darbosies kā mašīnas korpuss.
2. Kartona plāksnes apakšā ar līmlenti pielīmē divus kokteiļa salmiņus, kuros turēsies riteņu asis. Kokteiļa salmiņiem ir jābūt nedaudz garākiem par izgrieztā kartona platumu.
3. PET pudeļu korķīšu vidū izurb caurumiņus. Uz katra koka irbulīša nostiprini vienu riteni. Katru koka irbulīti ievieto pielīmētajā kokteiļa salmiņā un tad uz irbulīšu brīvajiem galiem nostiprini abus pārējos korķīšus.
4. Apgriez koka irbulīšu lieko garumu un ar karsto līmi korķīšus pielīmē pie irbulīšiem. Tagad izveidotajai konstrukcijai vajadzētu viegli ripot.
5. No olu kārbas izgriez sēdekli olai. Izgriezto sēdekli ar karsto līmi pielīmē pie kartona korpusa.
6. Ietin jēlu olu plānā papīrā, „iesēdini” to sēdeklī un piestiprini olu pie sēdekļa ar vairākām gumijām. Olai vajadzētu turēties pie sēdekļa arī tad, ja mašīnu apgriež kājām gaisā.
7. Mašīnu ar nostiprināto olu novieto uz braucamās virsmas un triec pret sienu. Pārbaudi, cik stipri ir jātriec mašīna pret sienu, lai ola izlidotu ārā no sēdekļa.
8. Atkārto eksperimentu ar “nepiesprādzētu” olu.